Mod

Поняття "мод-рок" досить розмите і туманне, тому дуже важко вписати в нього певні команди, а також дати точне визначення самого стилю. У цілому, мод-рок - це гучна рок-музика початку і середини 60-х, яку слухали майбутні батьки покоління панків, а також діди нинішніх скінхедів - моди. Також варто взяти до уваги те, що моди крім року слухали ще і негритянський соул, який хоч якось, але все ж причетний до рок-музики. Перш за все, необхідно розібратися, хто ж такі ці моди? Рух модів сформувалося у Великобританії приблизно в 1962-63 роках, розквіт руху припав на 1965-66 роки. Входили в рух модів молоді люди з середнього класу, які були байдужі до всього, крім скутерів - маленьких моторолерів, на яких вони пересувалися (на противагу простим рокерам, які любили мотоцикли), і, мабуть, музики, під яку вони і жили. Поп-музика початку 60-х була противна модам; до чистого рок-н-ролу вони були досить холодні, та й до новоствореного біту теж. Винятком стали дві найбільш відомі лондонські рок-групи: вест-ендівська "The Who" та іст-ендівська "The Small Faces". Ці команди брали орієнтир на більш важкий ритм-енд-блюз, змішаний з британським бітом, американським рок-н-ролом, і з негритянської музикою соул (з неї були взяті вокальні гармонії). Звичайно, це не означає, що моди ненавиділи "Beatles" і "Stones" - просто до душі їм більше припадала музика "Who" і "Small Faces". Можливо, тому що ці групи виглядали більш "по-модовськи", тоді, коли "Бітли" були просто чарівними і милими, а "Стоунз" - простими, не модовськими, "поганими хлопцями".

Тепер слід дізнатися, як виглядали моди. Довгих стрижок вони ніколи не носили (та й занадто лисими теж не ходили:), не приділяючи зачісці особливої уваги; смакували модам були ще білі сорочки з великими комірами, широкі картаті штани на підтяжках, а також величезні черевики на таких же величезних підошвах - таким чином вони намагалися підкреслити свою приналежність до робітничого класу. Улюбленими заняттями модів була їзда на скутерах під їх улюблену музику, танці (під ту ж музику), а також всілякі розваги і спорт (знову ж таки під цю музику). Моди першими ввели поняття "чоловічий макіяж", так як крім дівчат, у них фарбувалися ще й хлопці. Трохи пізніше, хіппі повністю зітруть між обома статями відмінності, запозичивши цю рису саме у модів. Між іншим, запозичили у модів вони і дещо ще... Як відомо, моди першими почали приймати різні психостимулятори, такі як амфетаміни, що й ріднить модів з бітниками. А від цих стимуляторів, природно, лише один крок до каннабісу, ЛСД і до іншої гидоти. Простих рокерів моди не дуже любили, всіляко ворогуючи з ними - та так, що в 1965 і 1966 роках між обома рухами відбувалося безліч всіляких сутичок і бійок. Доходило навіть до таких великих протистоянь, коли в обох сторін було більше ніж півсотні учасників (і уявіть тепер собі, як ці дві величезні купи луплять один-одного чим попало куди треба і куди не треба...). Зрозуміло, коли тільки моди утворилися, ніяких подібних сутичок не було через їх нечисленність. А розпочалися вони під час розквіту модівського руху - в 1965 році. Рух хіппі моди теж не особливо любили, але між ними бійок ніколи не бувало.

Однак, все ж таки повернемося від самих модів до їх музики. Крім "Who" і "Small Faces" існувало багато інших подібних команд, але саме цим вдалося досягти найбільшої популярності як серед модів, так і серед простих слухачів. Будучи на початку свого творчого шляху не дуже професійними музикантами, "The Who" уславилися вмінням знищувати на своїх концертах всі інструменти. Але не тільки це приваблювало модів до їх музики: велика кількість фідбека і спотворень, а всесвітній модівський гімн "My Generation" авторства "Who", дійсно подобалися модам. Іншими були "Small Faces": вони не громили інструменти, а просто завойовували публіку своїм шармом, який дещо нагадує бітлівський. Четверо добродушних невисоких хлопців, яким не було й двадцяти, швидко ставали своїми на будь-якому концерті. Саме "Who" і "Small Faces" незабаром одними з перших будуть працювати над концептуальними альбомами. Їх "Tommy" і "Odgen's Nut Gone Flake" до цих пір є класикою року. Саме такими і були дві головні модівських гурти. Але не можна ще згадати, що елементи мод-року були присутні в натовпі інших гуртів, і навіть таких, як "The Beatles" (альбоми "Rubber Soul" і "Revolver"), "The Move" (альбом "Shazam" і перші сингли ) і "Rolling Stones" (альбоми 1964-65 років). Цікаві гармонії, недбалий вокал і тріскуча гітара з фідбеком, найкраще характеризують мод-рок. Рух модів з 1966 року поступово танув під натиском хіппі, якими і ставали багато модів, але що найцікавіше, так це те, що моди в первинному своєму вигляді існують і до цього дня, незважаючи на велику кількість колишніх модів в лавах панків 70-х і скінхедів 80-90-х років. Рупором модів середини 70-х - початку 80-х була група "Jam", вона відтворювала первісний мод-рок у своїй музиці, проте вона розпалася у 1982 році на піку своєї популярності, залишивши модам тільки кілька маловідомих груп. З тих пір команд, що грають мод-рок майже не залишилося, а колишнім модам, а нині - посивілим старцям, залишається тільки розмірковувати про життя, слухаючи стерті часом платівки "Who" і "Small Faces", згадуючи, які були хороші часи, коли вони були молодими.

Читате також