Power

Пауер-метал (power-metal) - один з різновидів металу, що з'явилася в другій половині 80-х (термін походить від англ. Power chord - "квінта") свій час термін існував по відношенню до американських командам типу Manowar, ранньої Metallica, Testament, Pantera. Цей напрямок однак, не одержав великого розвитку і згас з часом, а в наші дні під терміном "пауер-метал" зазвичай розуміють створений Helloween напрям.

Родоначальником Пауера вважається вищезгаданий Helloween (Німеччина), що випустив в 1987-1988 рр.. подвійний альбом "Keeper of the Seven Keys", що став, без сумніву, наріжним каменем у розвитку жанру. У числі ветеранів слід назвати також Running Wild, Rage, Gamma Ray, Scanner, Chroming Rose, Blind Guardian та ін. І з тих пір європейський пауер широко поширився і став популярним по всьому континенту так само, наскільки він був непопулярний в США. Пауер-метал в тому вигляді, в якому його створили Helloween, можна назвати досить оптимістичною і життєствердною музикою (іноді дану тенденцію називають "happy metal" - "щасливий метал"), але багато команд мали більш похмурий, епічний саунд (Blind Guardian та ін.).

Пауер-метал став логічним продовженням ідей класик-хард-року (Deep Purple, Uriah Heep, Rainbow), глема і хард-н-арту (Slade, Sweet, Queen, Rush) і, звичайно, британського хеві-металу (Judas Priest, Iron Maiden та ін.) Безпосереднім попередником стилю в середині 80-х став спід-метал, з яким на початку своєї кар'єри експериментували родоначальники Пауера - німецькі Helloween, Rage, а пізніше і їх послідовники Blind Guardian. Межі між цими підстилями і пауер-металом достатньо розмиті, іноді навіть використовується термін спід-пауер-метал, багато груп, почавши з хеві та спіду, перейшли згодом до пауер (Blind Guardian, Rage, Grave Digger, Running Wild).

Розвинувши тенденції, що йдуть від британського хеві, павер модельований не в бік агресії, брутальності і депресивності трешу, а в бік більш світлою образності, героїки, епічності, навіть "казковості". Тут набули поширення історичні, міфологічні, містико-релігійні, фентезі-теми і сюжети, прижився жанр "концептуального альбому", моно-рок-опери (Blind Guardian, Avantasia).

Музична мова пауер-металу далеко відійшла від блюзу та рок-н-ролу. Характеризується швидшими темпами виконання, ніж "класичний" хеві-метал, та більшою мелодійністю, ніж спід-метал, базується на потужному, епічному звуці, зазвичай на високих швидкостях і легко запам'ятовуваних мелодіях, високою технічною майстерністю і відточеною манерою інтонування (дві ритм/соло-гітари), "частою" ритмічною сіткою (постійний потік шістнадцятих нот двох бочок і акцент малого барабану на кожну слабку частку). Саунд при цьому виявився дещо "пригладженими", пом'якшеним, але і більш різноманітним (широке використання синтезаторів, "хорового" бек-вокалу, іноді навіть "живих" акустичних тембрів). Не випадково Німеччина стала батьківщиною Пауера, з огляду на сильний зв'язок Пауер з австронімецькою "класичною" музичною школою. На творчість німецьких пауер-металістів сильно вплинула музика великих німецьких композиторів, особливо "Оди до радості" Бетховена і вагнерівських лейтмотивів з "Кільця Нібелунгів", а також твори Гріга та Мусоргського. Схильність до псевдо-класичного аранжування творів характерна для більшості пауер-металевих груп. Також можна відзначити і вплив камерно-вокальної лірики епохи романтизму (Шуберт, Шуман). З іншого боку, відчувався вплив європейських національних пісенно-танцювальних традицій, що було обумовлено зручністю виконання "поспівкових" оборотів на гітарі, особливостями ритміки Пауера, і сприймається в окремих випадках як "танцювальна". Однак пісенна структура композицій залишається невід'ємною частиною творчості пауер-металевих команд, що сильно полегшує сприйняття цього жанру і багато років утримує його у вищій лізі металевої сцени.

Основний вокал у Пауер, як правило, "чистий" і високий (деколи до пронизливості), тому вокальні партії виконують досить підготовлені співаки. Наслідуючи традиції Брюса Дікінсона і Роба Халфорда, пауер-вокалісти мають тенденцію співати високими голосами і часто навіть фальцетом. Такі співаки, як Хансі Кюрш з Blind Guardian, часто при записі альбомів використовують вокальне багатоголосся, з витоками із групи Queen.

Серед сучасного європейського пауер-металу можна умовно виділити так звані школи пауер-металу, що значно відрізняються за звучанням, хоча найчастіше відбувається змішання стилів і технік. Зазвичай говорять про поділ на італійську, німецьку і фінську школи, основоположниками яких вважають відповідно Rhapsody, Helloween і Stratovarius. На рубежі 80-х - 90-х засновники напрямки і королі жанру Helloween, на жаль, помітно комерціалізувались і випустили ряд не дуже вдалих робіт. Відродженню Пауера в середині 90-х - так званої другої хвилі, сприяли три події - вихід дуже сильного альбому Gamma Ray "Land of the Free" (1995), повернення Helloween до пауерної стилістики - "Master of the Rings" (1994) та посилення складу фінської Stratovarius за рахунок приходу вокаліста Тімо Котіпелто (1995). У той же час не припинялася вдала в цілому робота таких груп, як Running Wild, Rage, Blind Guardian, реанімували Scaner, пізніше з'явилися Primal Fear, Iron Savior, Metalium, Edjuy (випустив знамениту метал-оперу "Avantasia", в записі якої взяла участь еліта пауер-металевої тусовки).

Вливання свіжої крові відбулося також з боку традиційно "неметалевих" держав, привнесли у стиль більшу різноманітність, національну специфіку - найбільш яскраві приклади сучасного "чужинецькі" Пауер дають нам італійські Labyrinth , Edjuy, Skylark, шведські Hammerfall, Nocturnal Rites, Sinergy, американо-норвезькі Kamelot, фінські Sonata Arctica, Nightwish (відрізняється використанням жіночого оперного вокалу), бразильська Angra. У творчості деяких груп намітився також відхід від двохгітарної моделі до більш звичної для хард-року гітарно-клавішної. Окреме слово про Англію. Як і у випадку з трешем, батьківщині металу не вдалося виставити гідних конкурентів континентальним європейцям. Лише в 1999 році утворилася група Dragonforce, нарізаюча ультрашвидкісний пауер-метал. Втім, англійцями їх можна назвати з великою натяжкою, оскільки тільки барабанщик є підданим Її Величності, а решта - південноафриканець, канадець, росіянин, виходець з Гонконгу. Втім, це не завадило критикам рясно марнувати команді похвали і навіть оголосити їх родоначальниками нового стилю - екстремальний пауер-метал.

Основні підстилі пауер-металу:

Прогресив-пауер: випробував на собі вплив прогресив-метал груп як Queensryche, Dream Theater, характеризується більш складною структурою музики і текстів, ніж звичайний пауер. Основні представники: Angra, Kamelot.
Симфо-пауер: характеризується широким використанням інструментів більше характерних для класичної музики, або широким використанням клавішних, які імітують ці інструменти. Основні представники: Nightwish, Edguy, Rhapsody.
Треш-пауер: зазнав впливу трешу, зберігається мелодика Пауера, але додається більш агресивний ріффінг і більше грубий вокал. Основні представники: Iced Earth. Деякі фахівці вводять більш вузькі поняття: фолк-пауер (Elvenking), готик-пауер (Seraphim).

Читате також